
З початку цього року за підтримки Бюро спадщини у Львові вже відреставрували 24 брами в будинках історичного ареалу Львова. Команди фахівців працюють приблизно 2-3 місяці, щоб повернути одній брамі автентичний вигляд.
Підсумовуємо результати робіт за липень і показуємо, як виглядали історичні двері львівських будинків «до» і «після» реставрації.
Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna
Нова брама на площі Ринок
У самому центрі Львова побільшало гарних брам і нова дубова брама, відтепер прикрашає вхід у кам’яницю площі Ринок, 21.
У цьому випадку фахівці зробили нову браму, оскільки оригінальна історична брама не збереглася, а на її місці стояли звичайні радянські міжкімнатні двері, знищені часом. По віднайденим кресленням фасаду цього будинку фахівцям вдалося виготовити цю красиву браму.
Загальна вартість реставраційних робіт становила понад 45 000 грн. З них місто оплатило майже 32 000 грн, а іншу частину – мешканці. Браму виготовляли близько місяця.
Незвичні «двері-ковбойки» на вулиці Поповича
Ще одним цікавим об’єктом є відновлені історичні двері на вулиці Поповича, 8. Раніше тут відновили зовнішню браму в межах програми співфінансування.
Особливість цих дверей – у системі відкривання, яка дозволяє відкриватися як всередину, стала і основною причиною, – так і назовні стала і основною причиною зношеності.
Також фахівці відновили втрачену красу віражного засклення та відреставрували дерев’яне обрамлення дверей. В процесі робіт, майстри-реставратори старались повторити стару технологію фарбування, яка залишилась на автентичних вікнах цього будинку.
Відновлення цих дверей коштувало понад 45 000 грн., з яких мешканці оплатили 30%.
Благородні відтінки металу на Лісній
Упродовж двох з половиною місяців наші фахівці повертали автентичну красу брамі, що на Лісній, 18.
Під численними нашаруваннями чорної фарби приховувалось безліч пошкоджень, заіржавілих елементів, втраченої оздоби і засклення. Це все вдалось відновити і тепер віднайдені темно-зелені відтінки гармонійно відповідають рослинному оздобленню брами, а відновлене засклення додає родзинки. Тепер вона виглядає так само, як і століття тому.
Реставрація цих дверей коштувала 54 500 грн з яких місто оплатило більше 38 000 грн, а іншу частину – мешканці.
Засклення брами, як родзинка
Бюро спадщини у Львові допомогло відреставрувати двері і на вулиці Лисенка, 46. Якщо раніше вони були непомітні та зафарбовані, то тепер фахівці змогли повернути їх автентичний вигляд.
Родзинкою цих дверей є фацетне скло, яке має надзвичайно гарний перелив, особливо під сонячними променями, а відновлені ґрати, яких виділили іншим відтінком їх чудово доповнюють.
Повернення цієї краси коштувало близько 48 тис. грн., з яких 70% оплатило місто в рамках програми співфінансування.
«Оливкова» брама на вулиці Личаківській
Цікава робота чекала наших майстрів в будинку на вулиці Личаківській, 34, де окрім брами потрібно було відновити вигляд і вхідної хвіртки.
А погляньте лише, який у брами колір, автентичний! Він приховувався під старими нашаруваннями фарби, разом із численними пошкодженнями, іржою та втраченими елементами.
До слова, фахівці встановили відреставрований австрійський замок, який хоч і не рідний, але відповідає тому часу і прослужить мешканцям ще не одне десятиліття.
Загальна вартість реставрації становила понад 81 000 грн з яких місто оплатило майже 56 800 грн, а іншу частину – мешканці.
Нагадаємо, цьогоріч місто планує відреставрувати щонайменше 40 дверей в будинках, які розташовані в історичній частині міста.