
Зимове сезонне затишшя, а потім традиційний святковий сезон і неабиякі хуртовини наприкінці зими не зупинили програми співфінансування реставрації історичних брам. Так, у Львові за три зимові місяці в місті Бюро спадщини управління охорони історичного середовища, разом з мешканцями та реставраторами змогло відновити ще з десяток брам.
Пригадаємо ті історичні двері, про які ми писали упродовж зими, що минула.
Брама на вул. Князя Романа, 34
Це одна з найбільш розкішних історичних брам у Львові, які відреставрували в рамках програми співфінансування. Вона з будинку на вулиці Князя Романа, 34.
До її відновлення влітку були залучені учасники майстер-класу по реставрації в рамках Днів реставрації, які організовувало «Бюро спадщини» у Бернардинському подвір’ї, де впродовж двох тижнів учасники мали можливість відвідати практичні майстер-класи із відновлення історичних дверей та вікон. Власне, тоді фахівці працювали саме над цією брамою.

Окрім численних деформацій дверцята практично втратили весь зовнішній декоративний елемент, металеву фурнітуру, цоколя та нащільні планки.
Фахівці зробили вставки в тих місцях, які потребували заміни деревини, виготовили і встановили нові клямки, а також відновили засклення брами, яке частково було забите фанерою.

Загальна вартість реставраційних робіт становила понад 81 000 грн. З них місто оплатило майже 57 000 грн, а іншу частину – мешканці.
Брами на вул. Льва Толстого, 1
Близько двох місяців фахівці повертали історичний вигляд дверям будинку на вулиці Льва Толстого, 1. Тут відразу відновили зовнішні і внутрішні двері будинку. Окрім комплексу робіт над дверима, фахівці відновили засклення та поновили справність усіх механізмів.

Стан зовнішніх дверей був доволі поганий та потребував фахового втручання. Дверна коробка була деформована, низ просто знищений: дубове полотно потребувало великої кількості вставок. В процесі робіт майстри-реставратори відновили втрачені дерев’яні елементи, виготовили і встановили нові клямки, а також поновили засклення брами, додавши красиве фацетне скло.

Загальна вартість реставрації вхідних дверей сягала близько 39 000 грн з яких місто оплатило майже 28 000 грн, а іншу частину – мешканці. Щодо внутрішніх дверей, то відновити їх коштувало понад 37 000 грн., з яких місто оплатило 70%.
Брама на вул. Гоголя, 10
Реставратори завершили відновлення історичної брами у будинку з атлантами на вулиці Гоголя, 10. Це будівля поблизу церкви св. Анни в центрі Львова. За понад 100 років служіння мешканцям брама потребувала серйозного втручання майстрів.

Там було багато пошкоджень, деякі з них можна було помітити одразу, інші – приховувала стара фарба. Низ дверей був зовсім знищений. А ще у дерев’яне полотно невдало врізали кодовий замок. Також багато декоративних елементів потребувало відновлення. На щастя, збереглись красиві ковані решітки, які ми почистити і фарбували. А ще фахівці відновили засклення брами та встановили нову клямку, яка відповідає стилістиці дверей. Додатково майстри встановили латунні відбійники, щоб додатково захистити деревину від пошкоджень.

Загальна вартість становить майже 60 000 грн, з яких місто повернуло майже 42 000 грн, решту сплатили мешканці.
Брами на вул. Костя Левицького, 21
Також одразу двоє історичних дверей відновили фахівці у дворі будинку на вулиці Костя Левицького, 21. Раніше тут повернули первісний вигляд вхідній брамі. Металеві двері-близнюки були в поганому стані: на поверхні залишилось безліч пошкоджень, а на місці декоративних елементів хтось навіть приварив кодовий замок.

Фахівці вирівняли деформовану конструкцію дверей, виготовили та встановили нові металеві клямки, а також відновили втрачене засклення.

Загальна вартість реставрації кожної з дверей становила близько 47 000 грн з яких місто оплатило 70%, а іншу частину – мешканці
Брама на вул. Котляревського, 13
Ще одні відновлені двері з’явилася в будинку на вулиці Івана Котляревського, 13, раніше тут відреставрували зовнішню «смарагдову» браму. Цього разу черга дійшла і до внутрішніх дверей. Вони особливі, зокрема, завдяки красивому флористичному заскленні і в конструкції. Близько трьох місяців фахівці проводили комплексні роботи, щоб повернути історичним дверям втрачену автентичну красу.

Від класичних дверей ці відрізняються здатністю відчинятися однаково в обидві сторони. Роблячи майже повне коло обертання, стулка самостійно повертається в початкове положення, закриваючи дверний прохід – через цю особливість дверні полотна були сильно понищені і деформовані. Тож це все також довелося відновлювати.

Загальна вартість реставрації становила близько 45 000 грн з яких місто оплатило майже 31 000 грн, а іншу частину – мешканці. До слова, це вже не перший відреставрований об’єкт в цьому під’їзді, раніше в рамках програми співфінансування, тут було відновлено зовнішню металеву браму
Брама на вул. Чернігівській, 27
Близько двох місяців фахівці повертали історичний вигляд металевій брамі будинку на вулиці Чернігівській, 27, що неподалік університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. Цікаво, що під нашаруваннями старої фарби фахівці знайшли не лише типові пошкодження, але й сліди від уражень бомби.

Ще донедавна ця брама була пофарбована в чорний колір, під яким приховувалися численні пошкодження. Усе це виправили, повернувши брамі розкішні темно-зелені тони, які гармонійно відповідають її рослинному оздобленню. Також відновили засклення світлика, яке раніше було забите фанерою.

Реставраційні роботи цієї брами коштували понад 61 000 грн, з яких мешканці оплатили майже 18 500 грн, іншу частину покрив бюджет міста.
Брама на вул. Котлярській, 8
Також реставратори відновили історичні двері на вулиці Котлярській, 8, що неподалік вулиці Куліша.
Раніше такі брами називали «каретними» – вони служили для заїзду коней з каретою у двір будинку. Такі брами значно важчі та мають суттєво більші розміри, аніж звичайні вхідні двері у дім.

Це потужна дубова брама, яка була у поганому стані і вже раніше пережила невдалий ремонт. Колись її декоративні елементи та навіть несучі конструкції доповнили сосновими вставками. Але цей матеріал не підходить для таких робіт, адже він недовговічний, боїться вологи і псується. Тож довелося змінити 60% декоративних елементів і ще 40% деревини в інших місцях.

Реставраційні роботи цієї брами коштували майже 70 000 грн, з яких мешканці оплатили 30% – це майже 21 000 грн, іншу частину покрив бюджет міста.
Брама на вул. Федорова, 12
За кілька кроків від Площі Ринок відновили ще одну історичну дерев’яну браму.

Брама на вул. Федорова, 12 з модрини, яка недовговічна, адже вона м’якша ніж дуб. Тому швидше зношується. Для неї зробили нову нащільну планку, замінили усю нижню частину дверей, яка зігнила та деформувалася. Також відновили пороги, але зробили їх із ясена, а зовні декорували модриною.

Також реставратори відновили засклення дверей та рамки, які відчиняються із внутрішньої сторони брами.
Загалом реставрація брами коштувала 79 190 грн. В рамках міської програми співфінансування з мешканцями місто компенсувало 70% витрат, мешканцям довелося додати 30%, а це майже 24 000 грн.