
Осіння холодна пора не сповільнила темп реставрації брам у Львові. Ми тим часом підготували ще одну підбірку врятованих історичних брам міста. Підсумовуємо результати робіт за листопад і показуємо, як змінилися історичні двері львівських будинків «до» і «після» втручання фахівців.
Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna
Історична брама біля трамвайного депо у Львові
Перелік відновлених брам листопада розпочинає відновлена металева брама будинку на вул. Івана Котляревського, 13. Конструкція брами була викривлена, під нашаруванням старої фарби приховувалося багато заржавілих елементів та деформацій, а нижня її частина та пороги були просто знищені.
Фахівці від реставрували усі механізми та відновили автентичний колір і красиве засклення, на місці якого раніше була фанера… Тримісячний результат був того вартий, адже тепер усі охочі можуть поглянути якою красивою вона була сто років тому.
Вартість відновлення цієї брами коштувала близько 70 000 грн., з яких мешканці оплатили 30%.
Сенсаційна дубова брама медіатеки «Під Високим Замком»
Тепер вона прикрашатиме вхід у нещодавно відновлену медіатеку «Під Високим Замком», що на вулиці Богдана Хмельницького, 175.
Фахівцям довелося виготовити нову браму, оскільки оригінальна історична брама не збереглася, а на її місці стояла радянська, знищена часом. Фахівці виготовляли нову браму упродовж двох місяців.
До слова, її креслення розробили ті ж архітектори, які відповідали за проект реставраціїї фасаду будівлі та оновлення простору бібліотеки. За словами реставраторів, основний каркас брами виготовили до двох тижнів, а увесь інший час тривало відновлення декоративних елементів, адже ручна робота з різьбою є досить тривала і складна.
Одна з найвищих брам середмістя на вулиці Театральній
Цікава робота чекала наших майстрів в будинку на вулиці Театральній, 3, адже висота самої брами сягає майже 4 метри.
Вона була зроблена орієнтовно у 30-х роках ХХ ст і потребувала відновлення. Окрім комплексу робіт над дверима, фахівці вирівняли деформовану конструкцію, відновили значну кількість втрачених елементів оздоблення, а також автентичну красу решіток. Вони особливі тим, що були прикрашені рідкісним та специфічним сплавом нейзильбером – це спеціальна речовина з міді, нікелю і цинку.
Це відновлення коштувало понад 49 000 грн з яких місто оплатило 70%в рамках програми спів фінансування. Решту витрат взяли на себе мешканці будинку.
Яскрава! Відновлена квіткова брама в серці міста
Однією з останніх є відновлена історична брама в будинку пам’ятки архітектури на вулиці Ставропігійській, 4, що поблизу Домініканського собору.
Лише погляньте який у брами колір, автентичний! Він приховувався під старими нашаруваннями облущеної фарби, разом із численними пошкодженнями та втраченими елементами.
Тут вирівняли деформовану конструкцію, виготовили і встановили нову металеву клямку, а також відновили засклення брами, яке частково було забите металом. Додатково реставратори встановили новий австрійський замок, який хоч і не рідний, але відповідає по віку брамі. Ще однією особливістю є те, що її елементи не приварені, а фіксуються на заклепках.
Це черговий успішний приклад спільного збереження елементів спадщини міста з мешканцями, де місто оплатило майже 44 378 грн, а іншу частину – мешканці.
Початок зими не привід зупинятися: попереду ще багато роботи із відновлення спадщини міста. Тож далі буде!