Будинок Яна Лопушанського

Формування вулиці

Вулиця Нечуя-Левицького розташована у Франківському районі Львова, в історичній місцевості Кастелівка. Її проклали наприкінці XIX століття, а у 1895 році вона отримала назву Ленартовича, на честь польського поета-романтика Теофіла Ленартовича. У жовтні 1945 року вулицю перейменували на Драгоманова, але вже в грудні того ж року повернули попередню назву. Сучасну назву — вулиця Нечуя-Левицького — вона отримала у 1946 році на честь українського письменника, етнографа та фольклориста Івана Нечуя-Левицького.

Забудова вулиці представлена переважно триповерховими житловими будинками у стилях класицизму, віденської сецесії та садибної (віллової) архітектури. Декілька будинків внесені до Реєстру пам’яток архітектури місцевого значення.


Будівничі та стилі

Будинок №15 на вулиці Нечуя-Левицького був збудований у 1907 році за проєктом архітектора Альфреда Захаревича для інженера Яна Лопушинського. Фасад будівлі оздоблений ліпним декором з модернізованими ампірними мотивами, що є характерним для архітектури початку XX століття. Будинок внесений до Реєстру пам’яток архітектури місцевого значення під охоронним номером 1316-м.


Хто ж власник?

У 1930-х роках власниками будинку були Ян та Марія Лопушанські. Після Другої світової війни, у радянський період, будівля, ймовірно, перейшла у державну власність і використовувалася як житловий будинок.


Який вигляд має будинок?

Будинок №15 є триповерховою кам’яницею з мансардним поверхом. Фасад оздоблений ліпниною з модернізованими ампірними мотивами. Особливу увагу привертає вхідна брама та балкони з кованими елементами, що є характерними для архітектури початку XX століття.


Цікаві факти

  • Будинок №15 є частиною архітектурного ансамблю вулиці Нечуя-Левицького, де переважають стилі класицизму та віденської сецесії.

  • Сусідні будинки №17 та №19, збудовані у 1907 році Якубом Рисяком, мають подібні архітектурні риси та оздоблення, що свідчить про єдиний архітектурний задум забудови вулиці.


Що тут тепер?

Наразі будинок №15 на вулиці Нечуя-Левицького використовується як житловий. У будівлі розташовані приватні квартири, а також можливі комерційні приміщення на першому поверсі.

Список літератури

  1. Вулиця Нечуя-Левицького (Львів) — Вікіпедія

  2. Архітектура Львова: Час і стилі. XIII—XXI ст. / М. Бевз та ін. — Львів: Центр Європи, 2008.

  3. Бірюльов Ю. О. Мистецтво львівської сецесії. — Львів: Центр Європи, 2005.

  4. Громов С. Імена видатних людей у вулицях Львова. — Львів: НВФ «Українські технології», 2001.

Адреса

Нечуя-Левицького, 15

Дата побудови:

1906-1907 рр.

Архітектор/Будівничий:

А. Захарієвич

Категорія:

Пам'ятка архітектури місцевого значення, ох. № 5007-Лв