Формування вулиці
Вулиця Стрийська — одна з найстаріших і найдовших у Львові. Вперше згадується в 1626 році як Стрийська дорога, що пролягала у напрямку міста Стрия. У XIX столітті її модернізували як частину цісарської дороги, що сприяло розвитку приміської забудови. На початку XX століття вулиця активно забудовувалась прибутковими кам’яницями, в основному у стилях модерну та сецесії. У листопаді 1918 року тут відбувалися запеклі бої між українськими січовими стрільцями та польськими військами. Вулиця є важливою історичною артерією Львова, що зберегла кілька унікальних ансамблів доби сецесії.
Про будинок
Будівничі та стилі
Будинок №26, як і сусідні №22 та №24, зведений у 1906 році будівельною фірмою Івана Левинського за проєктом архітектора Наполеона Лущкевича. Це частина ансамблю з трьох кам’яниць у стилі декоративної сецесії. Характерними елементами є фасади з рослинним орнаментом, стилізованими маскаронами, ліпленням та кованими деталями.
Хто ж власник?
Первісно будинки належали приватним замовникам, однак точна інформація про власника №26 наразі відсутня. У міжвоєнний період тут функціонував «Будинок руської студентської молоді імені Айтала Юліяновича Ясеницького» — гуртожиток для студентів із русофільських родин, заснований львівським суддею Айталом Ясеницьким. У той самий період тут мешкав фармаколог Леон Попєльський.
Який вигляд має будинок?
Кам’яниця триповерхова, цегляна, з симетричним фасадом. Декор включає ліпні вставки з маскаронами (зображеннями облич), розвинений фриз із рослинними мотивами, балкони з кованими решітками. Оздоблення — типове для декоративної сецесії Львова, з ретельною увагою до деталізації.
Цікаві факти
-
У цьому будинку мешкав фармаколог Леон Попєльський — відомий науковець своєї епохи.
-
Тут розташовувався гуртожиток «Будинок руської студентської молоді» імені Айтала Ясеницького.
-
В одному з трьох будинків ансамблю (№22, 24 або 26) у 1911—1939 роках проживав антрополог Ян Чекановський — учений, який став відомим завдяки своїм етнографічним експедиціям до Африки.
Що тут тепер?
Сьогодні будинок залишається житловим. Частину приміщень на першому поверсі займають комерційні об’єкти, офіси та сервіси побуту.
Список літератури
-
Вулиця Стрийська (Львів) — Вікіпедія
-
Інтерактивний Львів — Центр міської історії
-
Будинки фірми Левинського на Стрийській — Енциклопедія Львова
