На вулиці Лисенка відреставрували «плющеву» браму

  • 29.03.2021
  • 1051 Переглядів

Ще одну історичну браму вдалося відреставрували у Львові в рамках міської програми співфінансуванняразом із мешканцями. Цього разу фахівці продовжили життя дверям будинку на вулиці Лисенка, 32 – тут відновили дерев’яну дубову браму.

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

«Ця брама, як і інші, була занедбаною із втраченими декоративними елементами. Так, у ній були пошкоджені місця врізок замків. Також ми реставрували елементи нащільних планок. Окрім того, заміни вимагали цокольні дошки»,- розповів реставратор Ростислав Малецький.

За словами фахівця, реставрації вимагала одна сторона коробки дверей, яка зігнила.

«На цих дверях зірваними були деякі замки, які довелося замінювати, також ми відновили шпінгалети,  а ще переклеїли тахлі і оновили їх – у деяких місцях вони були потріскані. Також понищеними були металеві решітки, з яких була вирвана частина декоративних елементів», – додає реставратор.

Ця брама має також кілька унікальних особливостей. Зокрема, у неї нестандартне рішення світлика.

«У цій брамі світлик різьблений, а сам фасон брами характерний для дверей вулиць за периметром – Личаківська-Лисенка-Просвіти. Вони унікальні тим, що внизу мають особливі тахлі, які не були характерними для австрійського чи польського періодів. Вони – самобутні», – додає Ростислав Малецький.

Ще одна особливість дверей – елементи плюща на декоративних елементах.

«Цей сецесійний будинок має на фасаді навколо брами елементи декору у вигляді цієї рослини. Також плющ зображений і на дерев’яних декоративних елементах цієї брами. На додаток, вони простежуються і на кованих частинах», – додає Ростислав Малецький.

Брама “до” та “після” реставрації

Реставраційні роботи цієї брами коштували майже 58 000 грн, з яких мешканці оплатили 30% – це майже 17 400 грн, іншу частину покрив бюджет міста.