У центрі Львова розпочали впорядковувати фрагменти мацев на території колишнього єврейського цвинтаря

  • 19.06.2020
  • 1060 Переглядів

Уламки мацев на території колишнього єврейського цвинтаря розпочали впорядкувати у центрі Львова сьогодні, 19 червня. Це майже тисяча фрагментів надгробних пам’ятників з кладовища, яке існувало на території сучасного Краківського базару.  Впорядкували територію позаду пологового будинку на вул. Я. Раппапорта спільно ЛКП «Бюро спадщини» та львівський осередок всеукраїнського єврейського благодійного фонду –  «Хесед-Ар’є».

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

Це єврейські надгробки, які упродовж останніх років знаходили по всьому місту та небайдужі та волонтери їх звозили у двір позаду пологового будинку на вул. Я. Раппопорта.

«Разом із волонтерами ми впорядкували цю занедбану територію, на якій знаходиться кілька десятків історичних мацев. Це надгробки могил з стародавнього львівського цвинтаря, який був між сучасними вулицями Раппопорта, Клепарівською, Броварною та Базарною. Після Другої світової війни ці надгробні плити використовували, скажімо, для облаштування доріг. Таким чином вони опинилися на різних вулицях міста», – розповів директор ЛКП «Бюро спадщини» Павло Богайчик.

Серед мацев є більш збережені, так і окремі уламки, однак переважна більшість плит знищені.

«Свого часу їх викинули як звичайне «сміття», ніби вони не несуть жодної культурної та історичної цінності. На щастя, їх вдалося повернути назад. Сьогодні ми впорядкували та привели до належного вигляду, щоб в майбутньому можна було відвідувати це місце. Тут були поховані представники безлічі відомих і менш відомих єврейських родин, які мешкали у Львові. Це надзвичайно важлива місія, культурна цінність якої полягає у згадці про забуту багатовікову історію єврейської громади, яка жила у місті до війни», – Олександр Назар, керівник Львівського волонтерського центру ВЄБФ “Хесед Ар’є”.

Довідка

Старе єврейське кладовище, розміщувалося між сучасними вулицями Раппопорта, Клепарівською, Броварною та Базарною. Окремі історики вважають що кладовище існувало з кінця XIII століття, проте перша згадка про нього у в міських актах Львова датується 27 травня 1414 року.

Воно було спільним для двох єврейських громад Львова: міської і передміської. Довгий час тут ховали євреїв з усієї Галичини.  У 1855 році цвинтар було офіційно закрито Австрійською владою. За 500-річну історію існування тут, згідно з оцінкою фахівців, на території близько 3 гектарів поховано від 25 до 30 тисяч осіб.

Цвинтар знищили спочатку німецькі окупанти, а пізніше радянська влада. У радянський період на місці цвинтаря в 1947 р. влаштовано Краківський продовольчий ринок, а давні нагробні плити використано для мощення вулиць та спорудження підпірних стін.