Крутіше за нове: як львівський архітектор повертає автентику квартирам в історичних будівлях

  • 21.08.2020
  • 3465 Переглядів

Львівський архітектор Ярослав Столярчук вміло реставрує історичні помешкання міста та максимально коректно адаптовує їх до умов сучасного життя. Архітектор має багато інших проектів, але найцікавішими називає ті, що пов’язані з реставрацією саме квартир в середмісті Львова.

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

Однією із таких є квартира в будинку XVIII століття, що на вулиці Федорова, 8, куди фахівець запросив в гості Бюро спадщини. Тепер їй надали нове життя. Це вже третя за ліком відреставрована квартира Ярославом Столярчуком. Першу архітектор відновив у 2002-му році.

Зайшовши у помешкання відразу вражає не лише його краса та гармонійність, а й панорама з вікон: вони виходять на самісіньку площу перед Домініканським собором.

Сам будинок у пізньобароковому стилі збудували наприкінці XVIII ст. внаслідок ґрунтовної перебудови двох інших кам’яниць. Як і будівля, сама ж квартира зазнала реконструкцій та перепланування. Вона була дуже занедбаною.

«Раніше це були дві квартири з дешевим ремонтом, який приховав всі залишки історії, які ми відкрили. Ще б трішки і через невдало проведену сантехніку увесь автентичний паркет пішов би в небуття. На щастя, приміщення вчасно придбав відповідальний власник, який розумів, що гарно відреставрована історична квартира набагато затишніша і цінніша за новомодні ремонти. Ми відновили тут все, що можна було відновити», – розповідає Ярослав Столярчук.

Реставрацію квартири розпочали у 2016-му і тривала вона майже два роки.

З вікон та дверей XVIII ст. фахівці зняли численні нашарування старої фарби та повернули їм автентичний вигляд.

Тут збереглася уся оригінальна фурнітура вікон, а також відреставані старі австрійські замки.  До слова, спочатку власник помешкання не вірив, що ці вікна вдасться відреставрувати, адже вони були деформовані і дуже занедбані.

 «З цим питанням, ми вирішили проконсультуватися з німецьким столяром-реставратором Кристофом Юнґгансом, який працював у спільному проекті Львівської міської ради та Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” і на той час перебував у Львові. Побачивши що робота буде складною, але цілком можливою, він порекомендував нам реставратора Олександра Савчука, який вміло провів реставрацію», – поділився архітектор.

Також було відреставровано балкон з кованим огородженням, який опирається на кам’яні консолі. Ковані елементи відчистили, погрунтували і пофарбували. Фахівці влаштували гідроізоляцію на балконній плиті, розчистили і укріпили саму кам’яну консоль. Цікаво, що між зовнішніми та внутрішніми балконними дверима віднайшли давні цеглини з клеймом, які вирішили “вписати” в інтер”єр. Такі ж цеглинки було знайдено і на кухні, які чудово доповнили її сучасний інтер’єр.

П’єц початку ХХ століття є справжньою родзинкою цього помешкання. Тепер він отримав нове життя у вигляді каміну. Для цього фахівцям довелося його повністю розібрати і зібрати знову. Тепер його тепло зігріє ще не одне покоління мешканців.

Фахівці відреставрували також автентичний паркет, який мало не постраждав від проблем із сантехнікою. Можна помітити що він не ідеально рівний і скрипучий. Але на те йому і є більше ста років.

Вхід на кухню прикрашають історичні різьблені двері з оригінальною фурнітурою, які майстерно відреставрував столяр-реставратор Олександр Савчук.

А сучасні меблі та техніка гармонійно підібрані до загального інтер’єру історичного помешкання.

«Відчуваю радість від виконаної роботи, оскільки нам вдалося зберегти автентичні елементи в помешканні і зробити його комфортним для проживання. Тепер воно стала повноцінним помешканням для життя. У порівнянні з тісними квартирами в новобудовах, з такими висотами стель та просторами кімнат, тут можна дихати на повні груди», – додав Ярослав Столярчук.

Але не завжди виходить пояснити власникам, що історичні квартири потребують не євроремонту, а реставрації. Ярослав Столярчук пригадує історію, коли власник історичної квартири на вул. Лесі Українки вперто бажав її переробити «під псевдо-старину», в стилі Loft і не йшов на жодні компроміси.

«В тій квартирі збереглися залишки давнього ренесансного Львова, там багато чого підлягало реставрації. Я намагався йому пояснити, що Loft це ХХ століття, час коли переробляли приміщення заводів на квартири, а тут помешкання XVI—XVII століття, коли ще тих заводів навіть не збудували. Ми так і не дійшли згоди з тим замовником, я відмовився від проекту. Добре що знаходяться ще ті люди, які розуміють чим важлива реставрація і мають на неї кошти», – додав Ярослав.

Ірина Колодка, Бюро спадщини

Андрій Бурда, фото