
Сьогодні, у Львівському муніципальному мистецькому центрі, на вул. Стефаника, 11, відбулося відкриття виставки “Моя квартира скинула шкіру”. На ній представили трансфери історичних стінописів Львова ХVI – ХIX століть.
Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna
Твори монументального мистецтва можна знайти на стінах та стелях багатьох квартир львівського середмістя. У радянський період та у час пострадянської моди на “євроремонт” ці розписи поховали під емалями, фарбами та вагонкою. Сьогодні ми спостерігаємо за тим, як кам’яниці Львова “скидають шкіру” завдяки праці реставраторів та мистецтвознавців. Саме про них і їхню роботу — ця експозиція та десятиденна освітня програма.
“Назва виставки не є випадковою. Насправді у фактично кожній історичній квартирі у львівському середмісті під нашаруваннями євроремонту та радянщини можна знайти стінописи. Це було традиційно для Львова і звісно кожна квартира мала своє неповторне обличчя. Сьогоднішня виставка присвячена, такому собі, “скиданню шкіри”. Ми змінюємося разом з тим, як змінюється наше суспільство і наше ставлення до спадщини”, – такими словами відкрила виставку директорка Муніципального мистецького центру Ляна Мицько.
«Незважаючи на те, що зараз військовий час, ми маємо можливість розкривати живу сторону Львова. Ми зараз всі як оголене серце, оголений нерв і демонструємо всьому світу свою душу, яка є прекрасна. І ця виставка – це теж як частина душі Львова. », – додала керуюча справами виконавчого комітету ЛМР Наталія Алєксєєва.
Директор ЛКП «Бюро спадщини» Павло Богайчик та директорка департаменту розвитку ЛМР Наталія Бунда зауважили про важливість коректного поводження зі спадщиною та її реставрацією. За словами Павла Богайчика, одним із важливих посилів виставки є спонукання людей до правильного підходу у процесі реставрації. Потрібно залучати майстрів-реставраторів та архітекторів-реставраторів, котрі підкажуть корисну інформацію про те, що люди можуть відкрити у своїх помешканнях чи комерційних приміщеннях. Наталія Бунда нагадала, що дуже важливо показувати приклад правильного поводження зі спадщиною Львова для мешканців міста, львів’ян і всіх, хто має нерухомість у нашому місті чи планує сюди переїхати.
Студія художньої реставрації KARP Restorer, керівником якої є Василь Карпів – художник-реставратор монументального мистецтва, однією із перших почала працювати із трансфером історичних стінописів у Львові. Саме він є автором трансферів, представлених на виставці “Моя квартира скинула шкіру». Василь Карпів зауважив, що питання реставрації є дуже важливим, оскільки це ціла наукова сфера, яка повинна бути в історичному місті та мати своїх фахівців.
«Кам’яниця на Вірменській – це об’єкт який демонструє, що пошук та дослідження потрібно проводити завжди й до кінця. Це необхідно для того, щоб розуміти нашу історію, саму її структуру. Потрібно, щоб ми збагачувалися культурно, що надзвичайно важливо, особливо зараз», – розповів Василь Карпів.
Ці трансфери – це наслідок того, що під радянським нашаруваннями ми знайшли періоди ХVIII-XIX століть, але під ними ми ще й знайшли деталі ренесансного періоду, а це ренесансні балки та різні конструктивні архітектурні елементи, додав він.
«Коли ми реставруємо розписи, ми відкриваємо не тільки їх – ми завжди відкриваємо історію. І на тих об’єктах, над якими ми працюємо, є шлейф історії, бо треба дізнатись, хто тут жив чи хто мав можливість фінансувати ці розписи. Тобто кожного разу ми відкриваємо добрячий кусок історії нашого Львова», – розповіла Ірина Гірна, реставраторка розписів та засновниця реставраційної майстерні «Гарда» – Ірина Гірна, котра також реставрувала віднайдені розписи у приміщенні Муніципального центру.
Прохання не торкатися експонатів!
Виставка реалізується у співпраці Львівського муніципального мистецького центру, ЛКП «Бюро спадщини» управління охорони історичного середовища, KARP Restorer, реставраційної майстерні «Гарда», Replus bureau та інших популяризаторів розписів на стінах та стелях Львова.
Усі деталі та анонси подій протягом виставки «Моя квартира скинула шкіру» можна дізнатись за посиланням. Відвідати виставку можна щодня з 10:00 до 21:00 на вул. Стефаника, 11 (код на брамі – 27) до 15 березня.
Запис ЛЕКЦІЙ в рамках проєкту доступний тут.