5 причин відвідати виставку «Роман Сельський. Приборкання кольору»

  • 05.01.2023
  • 319 Переглядів

У Національному музеї імені Андрея Шептицького відкрили виставку «Роман Сельський: Приборкання кольору». До експозиції, яка розташована у будівлі музею на проспекті Свободи, 20, увійшли 83 роботи художника з колекції київського мистецтвознавця, академіка Едуарда Димшица. Більшість представлених творів експонують вперше.

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

1. До ювілею українського митця

Прийдешній рік маркований ювілейною датою – 120-літтям від дня народження Романа Сельськького (1903–1990) – класика українського колоризму, людини-епохи в історії сучасного українського образотворчого мистецтва, натхненника і рушія львівської малярської школи ХХ століття.

Роман Сельський навчався у Львові (1921-1922 рр.), Кракові (1922-1925 рр.) та Парижі (1925-1926 рр.). У живописі художник поєднав різноманітні модерністські напрацювання європейського мистецтва, що були для нього імпульсом, щоб створити власний неповторний стиль.

Митець ніколи не підкорявся якомусь одному напрямку. Весь його доробок сповнений експериментами, цікавими композиціями, насиченим колоритом, живими емоціями, неймовірною енергетикою. Віддача улюбленій справі приваблювала багатьох молодих художників – Роман Сельський багато викладав, з його майстерні вийшов ряд відомих майстрів, які є обличчям Львівської школи живопису. Відомі учні: З. Флінта, К. Звірінський, В. Патик, Д. Довбушинський, С. Коропчак та інші.

2. Побачити вперше

В образній малярській системі Романа Сельського нерозривно поєднались український поетичний світогляд, європейська естетика модернізму та глибинно-національне чуття кольору, живлене апелюванням до барв давньоукраїнського іконопису і традиційного народного прикладного мистецтва. Більшість представлених творів експонуються вперше.

«Колір, як основний інструмент і засіб утілення творчих задумів, став невичерпним джерелом натхнення й уяви. Роман Сельський – митець із контемплятивним складом характеру. Його пластична мова – плинна, драматично-спокійна, виразна й артикульована найперше через колір. Колір виструнчує, об’єднує конструкцію композиції в непорушний цілісний живий організм. На основні злучення відтінків жовтого, синього, червоного, фіолету художник вибудовує тривку архітектонічну модель власної образотворчості», – зазначає співкураторка проєкту Ангеліна Забитівська.

Виставковий проєкт триватиме до 26 березня 2023 року.

3. Приватна колекція

На виставці експоновано 84 твори з колекції київського мистецтвознавця, академіка Едуарда Димшица. Це – третій проєкт, який НМЛ реалізовує у співпраці зі знаним колекціонером. Минулі – «Микола Глущенко “Барви XX століття”» та «Марія Примаченко. “Дарую Україні”».

Власник колекції, Едуард Димшиц, зазначив, що значну частину представлених робіт йому вдалося повернути в Україну з Польщі, куди їх вивезли у 1980-1990-х рр.

«На мій погляд, переоцінити значення творчості Романа Сельського неможливо. Він є одним із найзнаменитіших майстрів образотворчості не лише на теренах галицького краю, але й у масштабах національної культури. Тому, сподіваюся, виставка до ювілею художника, яка відбувається під час кровопролитної війни за нашу Свободу та Незалежність, стане подією не тільки для Львова, а й для цілої України», – ділиться думками Едуард Димшиц.

4. Пів століття на одній виставці

Виставка розгортає наратив про творчість Романа Сельського на понад шістдесятилітньому часовому відтинку. Глядачі можуть простежити розвиток та зміни малярської мови митця, адже виставковий простір змодельовано за хронологічно-тематичним принципом. 

Представлені твори розміщено в п’яти залах музею та згруповано за десятиліттями: від найбільш ранніх, студентських, робіт (1925) та олійних композицій 1930-х до краєвидів і сюжетних полотен 1970–1980-х. 

5. Колиска культури під час війни

«Завдяки роботі наших національних і обласних закладів культури, і в громадах, показала, що наша область є колискою культури, унікальним середовищем її збереження. Українці, які потрапили сюди вперше, шоковані, наскільки багато закладів у цей час не зачинені, не простоюють, а працюють і показують, що навпаки треба ще більше працювати, єднатися, і популяризувати українське.

Дякуємо кожному, хто підтримує Збройні Сили України, і тим, хто підтримує культурний фронт. Мусимо бути сильними, бо іншого виходу у нас немає», – зазначив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.

Фото: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького.