Альфред Захарієвич – чільний майстер залізобетонної архітектури Львова початку ХХ ст.

  • 04.05.2022
  • 1117 Переглядів

Минулого року у Львові стартував проєкт «Рік Юліана та Альфреда Захарієвичів», що присвячується творчості двох найвизначніших архітекторів Львова другої половини ХІХ та першої третини ХХ ст. – батька й сина. В рамках цього проєкту ЛКП «Бюро спадщини» організувало ряд вуличних виставок та інших активностей у співпраці з управлінням туризму, управлінням охорони історичного середовища Львівської міської ради та гуманітарним факультетом Українського католицького університету.

Ділимося архівними фото та розповідаємо про важливі професійні здобутки Альфреда Захарієвича – далі у статті. 

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

У серпні 2021 р. минуло 150 років з дня народження Альфреда Захарієвича – видатного майстра архітектури Львова першої третини минулого століття, блискучого проєктанта найкращих львівських будівель доби сецесії, неокласицизму та раннього модернізму, чий професійний доробок презентується такими пам’ятками, як будівля торгово-промислової палати на просп. Шевченка, 17-19, банківський будинок на вул. Коперника, 4, комплекс монументальних пізньосецесійних кам’яниць на Валовій, кол. пасаж Міколяша та багатьма іншими архітектурними об’єктами найвищої вартості.

Разом з тим, для загалу шанувальників Львова маловідомим фактом лишається роль Альфреда Захарієвича як промотора новітніх методів, технологій і матеріалів будівництва – зокрема, залізобетонних конструкцій системи Франсуа Геннебіка. Будучи членом консорціуму Геннебіка, А. Захарієвич активно впроваджував залізобетон в архітектурну практику Львова і загалом Галичини, про що свідчать численні пам’ятки громадської, мешкальної, комерційної, промислової, транспортної архітектури міста і краю. Фірма, заснована Альфредом Захарієвичем, спорудила сотні залізобетонних мостів, які відносилися до найбільших серед споруджених в Австро-Угорщині.

Завдяки представленій виставці львів’яни та гості міста отримали нагоду ознайомитися з його неймовірною спадщиною. Представлена експозиція презентувала надзвичайно цінні матеріали приватного архіву родини Захарієвичів, надані п. Кристиною Юраш-Домбською, внучкою Альфреда Захарієвича. Використано також документи з фондів Державного архіву Львівської області (ДАЛО), Центрального державного історичного архіву України, м. Львів (ЦДІАЛ) та історичні фото з колекцій пп. Олександра Коробова та Ірини Котлобулатової.

Основний корпус експонованих візуальних документів походить з каталогу фірми «Ю. Сосновський – А. Захарієвич», опублікованого у 1912 р. У текстах анотацій подано номери проєктів залізобетонних конструкцій, які фігурують у реєстрі каталогу.

Усі тексти та матеріали для статті використано із першої виставки з циклу «Рік Юліана та Альфреда Захарієвичів» за кураторством львівського історика архітектури, доцента кафедри історії УКУ Ігора Жука. 

Нагадаємо, що основні заходи, передбачені проєктом «Рік Юліана та Альфреда Захарієвичів», здійснюються упродовж періоду між двома ювілейними датами, а саме: між 26 серпня 2021 р., коли виповнилося 150 років від народження Альфреда Захарієвича, та 17 липня 2022 р. – дня, коли відзначатиметься 185-річний ювілей його батька.