Реставратори відновили історичні двері на вулиці Гнатюка

  • 11.05.2022
  • 532 Переглядів

В історичному центрі Львова з’явилися ще одні відреставровані дерев’яні двері. Тепер вони прикрашають будинок на вулиці Гнатюка, 13.

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

За відновлення дверей майстри взялися ще до початку широкомасштабного вторгення москалів, в рамках міської програми співфінансування, яку координує Бюро спадщини управління охорони історичного середовища.

Ці дерев’яні двері, які раніше були сильно понищені та зафарбовані графіті. Брама є доволі масивною: її висота майже 5 м, а ширина понад 2 м. Це ускладнювало роботи із  демонтажу та монтажу.

Брама “до” і “після” реставрації”

«В процесі роботи відремонтували автентичні металеві механізми фіксації дверей, які рідко зустрічаються у львівських брамах. Конструкція дверей побудована таким чином, що може відкриватися окремо середня дверка для проходу людини, а також повністю ціла брама для заїзду транспорту. Раніше брама відкривалася  повністю часто, про що свідчать металеві рейки усередині під’їзду будинку, по яких раніше завозили вагонеткою вугілля до внутрішнього двору, що обслуговував театр юного глядача», – розповіла архітектора «Бюро спадщини» Ярина Онуфрів.

Фахівець Ростислав Малецький відновив багато втрачених різьблених декоративних елементів, зокрема, декоративний карниз, притульну планку із капітеллю і кронштейном, різьблений портал довкола дверей по центру, а також накладну різьбу у вигляді квіткових орнаментів на центральній дверці. Нове життя отримали і декоративні тяги з елементами орнаментики в стилі гуцульської сецесії.

Загалом стилістика брами відповідає історизму, який поєднує в собі елементи різних стилів: бароко та гуцульської сецесії.

До слова, у цьому будинку народився економіст і ліберальний мислитель Людвіг Фон Мізес.

Загальна вартість робіт становила 108 000  грн.

«З цієї суми  місто оплатило 70%, відтак вклад мешканців у відновлення брами становив 32 400 грн свого внеску», – зазначив Павло Богайчик, директор  ЛКП «Бюро спадщини».

Нагадаємо, з 2019 року у Львові місто фінансує Програму співфінансування реставрації історичних дверей та брам. Програма передбачає, що 70% вартості робіт оплачує міська рада, а 30% – мешканці.