Біля Львова відкрили оновлений музейно-культурний центр «На Унтервалю»

  • 25.10.2021
  • 441 Переглядів

Напередодні, 24 жовтня, у селі Підгайчики, що біля Львова по дорозі до Золочівського замку,відкрили оновлений музейно-культурний центр «На Унтервалю», що показує мультикультурне минуле галицького села. Тут упродовж 150 років аж до 1939 року компактно розвивались чотири культури: українська, німецька, єврейська та польська. Нова інтерактивна локація розповідає про унікальне поєднання в одній громаді цих культур.

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

Два роки тому місцеві активісти власноруч зібрали експозицію предметів побуту, культових речей, меблів, стародруків і створили фонд музею, який налічує понад 100 унікальних експонатів. Громадську волонтерську ініціативу підтримали  Український культурний фонд і Державне агентство розвитку туризму України та допомогли повнністю оновити музейну експозицію, яка стала інтерактивною з модульним виставковим обладнанням, що залучає гостей до взаємодії.

Відтепер тут облаштована сучасна фотозона з понад столітньою скринею, а ще живі історії з минулого. Окрім того, команда облаштувала професійну систему освітлення, цілодобову вуличну експозицію,аудіо гід трьома мовами та відкритий подієвий майданчик.

«За останні кілька місяців ми кардинально змінили та вдосконалили наш простір завдяки тому, що в нас повірили Український культурний фонд та Державне агентство розвитку туризму. Відтепер відвідувачі центру зможуть попрактикуватися у вишивці: спробують створити свою за традиційним підгайчиківським взором на спеціальній дошці. А ще на пам’ять зробити собі і листівку-лінорит, а на великому екрані гості переглядатимуть розповіді місцевих мешканців про мультикультурне минуле краю. Щоб втілити все це в реальність, ми підготували відеоролики зі спогадами підгайчан. А ще у нас є історична шафа, в якій можна зачинитися і вивчати давні документи», – розповів співзасновник  музейно-культурного центру «На Унтервалю» Станіслав Клосовський.

Проєкт «Унтервальден 2.0.: реекспозиція Музейно-культурного центру «На Унтервалю» реалізується в межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» Українського культурного фонду, Державного агентства розвитку туризму.

Історична довідка.

До 1939 року на території сучасних Підгайчиків було два поселення: українські Підгайчики та німецький Унтервальден. Там одночасно мешкали чотири нації: українці, німці, євреї на поляки. Під час Другої світової війни звідти примусово виселили німців та поляків, а євреїв знищили під час Голокосту. Відтоді майже 40% села стояли пусткою. 

Через політику Радянського союзу німецький Унтервальден спочатку перейменували в Підлісне, а потім приєднали до села Підгайчики. Релігійні споруди німців євреїв та поляків знищили або перетворили на склади та майстерні, а в їхні будинки поселили депортованих українців. Таким чином етнічний склад села та регіону кардинально змінився. Більше, ніж 50 років, колишні мешканці Галичини не могли повернутися додому. Так тривало аж до 90-х років, доки Україна повернула незалежність. Мультикультурний дискурс Галичини знову став актуальним у період 2010-х років. З 2016 року Підгайчики відвідують нащадки примусово виселених німців. Тоді ж розпочалась ініціатива з порятунку давнього німецького кладовища, що переросла у створення локального музейно-культурного центру.