Брами-близнюки на Рутковича: досвід мешканців, які відновили історичні двері своїх будинків

  • 03.09.2020
  • 2493 Переглядів

З початку року за підтримки Бюро спадщини реставратори відновили майже 30 історичних брам в історичному ареалі Львова. Переважно ми показуємо вже готові результати реставрації, а цього разу розповімо історію активних мешканців з будинків на вулиці Рутковича, 10 і 12, які нещодавно взяли участь у програмі співфінансування та відновили вхідні брами.

Бюро спадщини поспілкувалося з ініціаторкою реставрації брам у цих будинках, Жанною Чешук, яка розповіла про власний досвід.

До слова, дерев’яні брами на вулиці Рутковича 10 і 12 є близнюками. Раніше, одна з них була весь час закрита і усі користувалися лише брамою будинку під № 12, а коли постало питання як найменувати новостворене ОСББ, мешканці одноголосно проголосували за назву «Спільна брама». Адже більш влучну назву, було б дуже складно придумати.

Більше 15 років наша героїня проживає в одному із будинків на Рутковича, де двоє великих, красивих і масивних вхідних дверей, знищених часом не захищали мешканців від сторонніх – вони просто не зачинялися. Останньою краплею для людей став випадок, коли злодії вільно зайшовши в будинок «обійшли» майже всі квартири.

«Коли питання безпеки стало нагальним питанням, ми почали шукали, хто б міг нам її хоча б зремонтувати. Підіймали друзів, знайомих, тих хто міг порекомендувати майстра, допоки не дізналися про міську програму, яка допомагає мешканцям не просто зремонтувати, а саме провести фахову реставрацію», – розповідає Жанна Чешук.

Наступного ж дня пані Жанна звернулася із запитом, щоб подати заявку на участь у програмі співфінансування.

«Нас поставили на чергу за номерами 40 і 41 з 50 можливих. Ми встигли в останній момент! Ці брами були просто в жахливому стані і ніхто з мешканців не вірив що їх можливо відреставрувати», – пригадує жінка.

«В архівах знайшли історичні фото брам нашого будинку. Тож майстер зумів їх настільки фахово відновити, що сьогодні їх майже не впізнати у порівнянні з тим, якими вони були до реставрації. Ми намагалися зберегти усі елементи, які були первинними. Брама – це обличчя будинку, всі її елементи настільки гармонійно доповнювали одне одного, що ми просто не мали права щось змінити і додати своє», – каже Жанна Чешук.

Реставрував браму фахівець Василь Гришканич. «Він віднісся до роботи творчо і з натхненням, насправді він зробив неможливе!, – радіє пані Жанна. – Також величезна подяка майстру-ковалю, Юрію Миколаїшину, який зміг відновити історичні гратки з маленького шматочка. Ми були дуже задоволені отриманим результатом!».

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

Запитуємо чи виникали у мешканців будинку труднощі. Жінка зізнається, що не просто було із мешканцями старшого покоління, однак не дивується, каже, що чимало людей, які більшість свідомого життя провели у радянські часи, не готові брати відповідальність за зміни у своєму житті. 

«Перш за все  ми хотіли забезпечити безпеку своїх помешкань. Ми мали спільний бюджет ОСББ, заплановану черговість робіт по рокам, ми зробили так, щоб не було фінансових навантажень на окремі сім’ї. Звісно, в кожній громаді є люди, які активної участі приймати не будуть, але якщо у вас є “кістяк” молодих, цілеспрямованих людей, з якими можна щось спільно організувати, то можна зробити все!», – наголошує Жанна Чешук.

Окрім брам, у цьому будинку на вулиці Рутковича провели реставрацію балконів що стало можливим завдяки активній позиції мешканців. За словами Жанни Чешук, весь секрет полягає в дружній атмосфері, порозумінні та в спільному обговоренні нагальних проблем.

Нагадаємо, цьогоріч місто планує відреставрувати щонайменше 40 дверей в будинках, які розташовані в історичній частині міста. Усі роботи проводять відомі місцеві реставратори по дереву та металу. При реставрації брам 70% вартості робіт оплачуються із міського бюджету, 30% – сплачують мешканці.