8 історичних брам Львова, які відреставрували в місті влітку

  • 02.09.2021
  • 544 Переглядів

Як і минулорічне літо, це стало не винятком: робота у реставраційних майстернях кипіла. Маємо чим похвалитися та потішитися, тож пригадаємо ті історичні двері, про які ми писали упродовж літа.

Тим часом, нагадаємо, що стартував черговий набір заявок від мешканців в програму співфінансування оновлення історичних вікон і брам. Учасниками стануть мешканці, які подадуть свої заявки через центри надання адміністративних послуг Львова винятково у дні з 1 по 15 вересня.

Отож, тепер повертаємося до літньої підбірки і згадуємо як це було.

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

Двері-віяло на вулиці Героїв Майдану, 40

Раніше у цьому ж будинку з допомогою програми співфінансування відновили і зовнішні двері.

Це дубові двері-віяло, які були у незадовільному стані. Такі двері можуть відчинятися у дві сторони. Поставили на них грати, які там були раніше. Для цього відновили їх за спогадами мешканців. Вони також зберегли елемент цих гратів. Також візуально збереглися місця кріплення, що нам допомогло в роботі

Двері на вулиці Костя Левицького, 42

Ці двері – одні з найбільших, які Бюро спадщини допомогло відреставрувати у Львові. До реставрації вони були у незадовільному стані та були зафарбовані чорною фарбою.

У них було значно більше втрачених декоративних елементів, аніж думали до того, як за них взялися. Не лише довелося відвоювати оздоблення, а й нижню частину брами, яка зовсім струхлявіла. Також доповнили втрачені елементи рослинного орнаменту на решітці, зберігши її шарм. А ще відкрили світлик, який тепер видно у всіх красі. Загалом брама свого часу зроблена добротно, якісно, проте вона була у поганому стані саме через те, що про неї не дбали.

Двері-віяло на вулиці Костя Левицького, 21

Поверхня дерева була доволі пошкодженою і потребувала значної кількості нових вставок. Для збереження текстури деревини та приховування значної кількості пошкоджень двері покрили спершу бейцом темного відтінку, а потім декілька разів прозорим матовим лаком, що в результаті надало дверям темного насиченого відтінку.

А ще у цих дверях верхні дві завіси підлягали ремонту, тому були збережені, а от нижні довелося замінити.

Також у дверях будинку на вулиці Костя Левицького, 21 замінили засклення на нове, із нанесеним матовим візерунком по контуру, що нагадує візерунок плитки у під’їзді будинку. А ще реставратори встановили нові ручки, адже автентичні були втрачені.

Двері-віяло на вулиці Коновальця, 44

Ці двері були виготовлені з ялиці. Цікаво, що цей матеріал доволі рідко зустрічається серед львівських брам. Ця деревина є досить складною в роботі.

Окрім того на дверях виявили чимало пошкоджень, що підштовхнуло реставраторів обрати темний антрацитово-коричневий відтінок фарби для роботи

Двері-віяло на вулиці Захарієвича, 2

В цьому будинку це вже другі двері, які мешканці відновили в  рамках  міської програми співфінансування.

Двері були у незадовільному стані. Вони були скручені, через що їх довелося повністю розбирати і збирати заново. Дубова коробка була погано закріплена у стіні, що негативно впливало на відкривання дверей. Тому мешканці користувалися, в основному, тільки правою частиною дверей. В процесі ремонту були відрегульовані автентичні завіси та міцно закріплена дверна коробка.

Двері на вулиці Антона Чехова, 28

Ці дерев’яні дубові двері раніше були зафарбовані чорною фарбою, тож нічим не вирізнялися. Окрім того, реставраторам довелося замінити біля 40% деревини, яка стала непридатною.

Нам довелося підняти раму дверей на 3-4 см, адже  вона дуже осіла з часом. Також виготовили нові вставки, змінили одну завісу і пропрацювали і над декоративним оздобленням. Зокрема, виготовили нові ручки та ковані решітки, адже на цій брамі були дротові аматорські, зроблені ще в радянський час.

Брама на вулиці Турецькій, 2

Ці металеві двері раніше були зафарбовані чорною фарбою. Тепер ж фахівцям вдалося відновити її автентичний колір. Окрім того, реставраторам довелося замінити близько 25% металу, який став непридатним для відновлення.

Коли реставратори почали розчищати фарбу, то виявили первісний колір цих дверей: виявилося, що раніше воли зеленими. Тож повернули автентичний відтінок цієї брами. Також відновили засклення дверей, адже раніше замість скла віконниці були забиті металевою бляхою.

А ще виготовили нові ручки, адже автентичні були втрачені. Мешканці пам’ятали які там були раніше і показали на схожі у сусідньому будинку, тож виготовили їх за таким зразком.

Двері на вулиці Котляревського, 4

Раніше вони були доволі знищені: стерта фарба, зношений вигляд та втрачені ручки. Фахівцям вдалося відновити їхній первісний вигляд, а також автентичний колір та вишукані оздоблення.

На цих дверях були вибиті завіси, ми їх відремонтували, а також укріпили коробку, яка була зрушена, особливо з правого боку. Також замінили третину порогу з внутрішньої сторони, виготовили внутрішні арочні стулки та прикріпили їх на завіси, щоб можна було вставляти скло