5 причин прийти на виставку “Модест Сосенко. Фрагменти: до монументального”

  • 18.12.2020
  • 1363 Переглядів

В Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького  відбулося відкриття виставки, присвяченої 145-річчя від дня народження та 100-річчя від дати смерті Модеста Сосенка. На ній можна побачити унікальні твори художника, який був представником плеяди геніальних творців Галичини початку ХХ століття.

У чотирьох залах музею зібрано близько 100 робіт автора.

Бюро спадщини розповідає про головні причини чому варто завітати на цю унікальну експозицію у часі різдвяних приготувань.

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

1. Побачити вперше

На виставці представлена унікальна збірка творів, архівних матеріалів, світлин і підготовчих проєктів до розписів, іконостасів та окремих образів художника.

Усі пам’ятки надійшли до інституції здебільшого як спадщина Модеста Сосенка — згідно з його заповітом. Більшість досі не була експонована й опублікована. Деякі пам’ятки митця зберігаються у Львівському музеї історії релігії, в Митрополичих палатах при соборі Святого Юра та у приватних колекціях.

2. Один музей – вся Львівщина

Тут представлена серія світлин вцілілих розписів у п’яти храмах на Львівщині, здійснених у межах проєкту «Модест Сосенко (1875-1920). Пізнай. Зрозумій. Збережи». Це понад 2 000 світлин високої роздільної здатності, де можна розгледіти кожен майстерний штрих митця.

У 2020 році фахову фотофіксацію іконостасів і розписів Модеста Сосенка провели у церкві Архістратига Михаїла в с. Підберізці Пустомитівського району; у Катедральному соборі Пресвятої Трійці в Дрогобичі; у церкві Святого Миколая у Золочеві та у храмі Воскресіння Господнього в с. Поляни Золочівського району і звісно в Онуфріївській церкві у Львові.

3. Доторкнутися до сакрального

Важливу роль у житті і творчості Модеста Сосенка мав Митрополит УГКЦ Андрея Шептицького. Творчість художника розгорталась під його духовним та ідейно-світоглядним впливом, адже саме Андрей Шептицький скерував молодого Модеста до праці в царині сакрального малярства — сприяв здобуттю культурно-мистецької освіти в провідних навчальних закладах Європи та залучив до роботи в Церковному (згодом Національному) музеї.

Зусилля Митрополита проявились у яскравих монументальних творах Модеста Сосенка, які відродили традицію оздоблення українських храмів, водночас започаткували новітні пошуки у цьому напрямі для наступних поколінь художників.


4. Пізнати його ближче

Звісно, багато хто знайомий з художником, або з краєзнавчих публікацій, або із світлин в інтернеті. Навіть ще хтось бачить його творчість навіть не здогадуючись про його авторство, або ж, дізнається про це коли вже надто пізно, як у випадку із варварством у Славську.

Відтак, представлена експозиція та інформаційна карта дозволить наблизити відвідувачів до його постаті не тільки з точки зору масштабної творчої діяльності, але й як звичайної людини, яка малювала пейзажі для своєї душі.

5. Сосенко якого ми втратили

Світові війни, а також ганебна операція «Спецфонд» (1952 р.), коли безліч творів образотворчого мистецтва Національного музею було вивезено і знищено, забрали у нас можливість побачити левову частку робіт митця. На щастя, багато із них збереглися в ескізах художника і відвідувачі матимуть унікальну можливість їх побачити.

Здавалося б, подібне не може повторитися у наш час. Але торішній події, коли під час ремонтних робіт церкви Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ у Славську були знищені його унікальні розписи,  дали зрозуміти, низький рівень свідомості деяких наших земляків та критичну потребу у просвітництві, адже проблема збереження культурної спадщини актуальна як ніколи. Так і з’явився цьогорічний  проект «Модест Сосенко (1875–1920). Пізнай. Зрозумій. Збережи», який має на меті максимально популяризувати творчість художника.

Відвідати виставку у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького  на проспекті Свободи 20, можна буде до кінця лютого.

Текст та фото: Павло Богайчик, Ірина Колодка, Бюро спадщини