
У Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові відкрили виставковий проєкт робіт Марії Примаченко «Дарую Україні!». За словами організаторів, художниця виробила свій неповторний мистецький стиль, де в яскравій гаммі поєдналися витоки українського живописного та поетичного фольклору.
Бюро спадщини розповідає про головні причини чому варто завітати на цю унікальну експозицію та побачити фантастичний світ художниці.
Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna
Унікальна колекція

У межах виставки експоновано близько ста творів Марії Примаченко з колекції київського мистецтвознавця, академіка Едуарда Димшица. Дослідник збирав їх упродовж тридцяти років. Більшість робіт він придбав у родини мисткині, в її батьківській оселі в селі Болотня, колись Іванківського, а нині Вишгородського району Київської області.

Більша частина представлених картин репрезентують пізній період творчості художниці, а саме останнє десятиріччя її життя. Відвідувачі матимуть змогу поринути у фантастичний світ дивовижних істот, звірів, птахів, квітів.
Творчість Примаченко надихала Пікассо й Шагала

Коли у 1934 р. в Києві відкрили Школу народних майстрів, за деякий час до неї запросили й Марію Примаченко. За два роки її роботи не просто потрапили на Першу Республіканську виставку народної творчості, їм відвели цілу експозиційну залу. За участь Марію Оксентіївну нагородили дипломом І ступеня. Цю виставку демонстрували в москві, ленінграді, Варшаві, а через рік у Парижі. З того часу її твори з незмінним успіхом експонують у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі.
Одну з виставок Марії Примаченко відвідав всесвітньо відомий художник Пабло Пікассо. Згодом зізнався, що зачарований прекрасними роботами геніальної жінки. Чудернацькими істотами з робіт талановитої українки надихався художник-авангардист Марк Шагал – настільки, що перейняв у власну творчість подібні мотиви.
Цікавинка картин Примаченко – підписи-примовки

Їх вона писала і римувала сама або адаптувала народні приказки під сюжет своєї картини. Але попри казкову, фантастичну, наївну образність художниця не оминала й гострих проблем, таких як Голодомор, політичні репресії, заслання…
«Три буслики у горосі живуть у нас і досі», «Лежень ліг під яблунею, щоб яблуко само упало у рот, а воно його у лоб», «Галя свиней у колгоспі годувала. Виростила поросят тисячу і сімдесят», «Куріпочки пляшуть і хліб пашуть», «Собачка Ада не боїться гада», «Веснянки-роговички – веселії птички» – всі підписи вражають дитячістю і глибиною водночас.
Роботи присвячені Чорнобильській катастрофі

У 1986 році Марія створила «чорнобильську» серію картин, адже її рідне село Болотня знаходиться майже у 30-кілометровій зоні. Деякі із них, можна побачити на експозиції.
До слова, цьогоріч, на благодійному аукціоні картину мисткині «Квіти виросли коло четвертого енергоблока», продали за рекордні пів мільйона доларів. Усі виручені кошти пішли на допомогу ЗСУ.
Як рятували картини Примаченко з вогню під час окупації

На четвертий день повномасштабної війни українські медіа облетіла прикра новина про те, що російські окупанти знищили в Іванкові історико-краєзнавчий музей із картинами Марії Примаченко.
росія навмисно прагне знищити спадщину України, адже їхня головна мета — стерти нашу ідентичність і національну свідомість. На щастя, місцеві жителі, ризикуючи життям, врятували частину робіт талановитої мисткині.
Відвідати виставку у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького на проспекті Свободи 20, можна буде до 30 жовтня.
Текст та фото: Павло Богайчик, Ірина Колодка, Бюро спадщини