Барви львівських брам. 5 відновлених кольорових дверей року у Львові

  • 30.12.2020
  • 1717 Переглядів

Цього року Бюро спадщини тішило шанувальників збереження спадщини десятками відновлених історичних брам. Разом із небайдужими мешканцями ми змогли перевершити заплановані очікування і допомогти відновити 46 брам в будинках історичного ареалу Львова. Це стало можливим завдяки програмі співфінансування, яку координує Бюро спадщини управління охорони історичного середовища.

На фінал року ми вирішили зробити незвичайну підбірку брам, а саме: яскравих і не дуже типових. Ті, що привертають свою увагу не лише формами, а й особливими автентичними кольорами, які змогли відновити реставратори.

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

Бірюзова брама на площі Ринок

Розпочнемо наш перелік звісно з нашумілої в соцмережах «інста-брами» з площі Ринок, 45. Це не дивно, адже окрім незвичного кольору, брама має надзвичайно красиве оздоблення і вітражне засклення. Звісно це все роками було приховане під нашаруваннями непримітної фарби.

Фахівці вирівняли деформовану конструкцію, відновили втрачені металеві елементи, а також обережно обробили кут, де була врізана газова труба.

Робота над брамою тривала упродовж чотирьох місяців, а вартість відновлення брами сягала близько 52 000 грн, з яких місто оплатило 70%.

Чорна брама на вул. Вітовського, 37

Не типова як для Львова, чи не так? І тут справа не лише в кольорі, а в самій конструкції. Вона вся на заклепках. Ох і додали вони клопоту фахівцям, адже для комплексної роботи їх усіх довелося розібрати. Окрім того вони замінили певні вставки в нижній частині брами, які прогнили, а також демонтували старий кодовий замок.

Під нашаруваннями старої фарби майстри віднайшли приховані кватирки та поновили механізм їх відкриття.

Загальна вартість реставрації становила понад 65 000 грн з яких місто оплатило майже 46 000 грн, а іншу частину – мешканці.

Оливкова брама на Вітовського

Надзвичайного перевтілення зазнала вхідна брама в будинку на вулиці Вітовського, 10. Тут майстри вирівняли металеву конструкцію, виготовили та встановили нову клямку, а також відновили красиве засклення, на місці якого раніше була фанера.

Додатково реставратори поновили старий австрійський замок. Фахівці повернули брамі розкішний автентичний колір, а також відновили втрачені елементи оздоби.

Це черговий успішний приклад спільного збереження елементів спадщини міста з мешканцями, де місто оплатило майже 41 000 грн, а іншу частину – мешканці.

Червона брама в центрі міста

Нова яскрава брама, відтепер прикрашає вхід у кам’яницю на вулиці Ставропігійській. Тут вирівняли деформовані елементи, виготовили і встановили нову металеву клямку, а також відновили втрачене засклення.

Ще однією цікавинкою є те, що усі її елементи не приварені, а фіксуються на заклепках. Тому роботи у майстрів було багато.

Вартість відновлення цієї брами коштувала 52 590 грн., з яких мешканці оплатили 30%.

Смарагдова брама на Лісній

Впродовж двох з половиною місяців наші фахівці повертали автентичну красу брамі, що на вулиці Лісній, 18. 

Численні нашарування старої фарби приховували пошкодження, заіржавілі та втрачені елементи оздоби. Нашим фахівцям це все вдалось відновити та тепер віднайдені темно-зелені відтінки гармонійно підкреслюють рослинне оздоблення брами, а відновлене засклення додає родзинки. Тепер усі охочі можуть поглянути якою красивою вона була сто років тому. 

Реставрація брами коштувала 54 500 грн з яких місто оплатило понад  38 000 грн, а іншу частину – мешканці.

Без свідомих та активних мешканців у нас би нічого не вийшло. Наступного року чекайте ще більше відновленої краси!