
У Львові триває відновлення історичних брам і дверей. Тепер відреставровані двері прикрашатимуть вхід у будинок на вулиці Д. Вітовського, 28. Цей будинок побудований Леопольдом Райссом в 1935-36 рр. в стилі міжвоєнного модернізму. Цікаво, що дату зведення та автора викарбуваного в алебастрі при вході в під’їзд.
Двері отримали нове життя в рамках міської програми співфінансування, яку координує Бюро спадщини управління охорони історичного середовища.
Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna
«Ці вхідні двері в стилі міжвоєнного модернізму були в поганому стані. Було пошкоджено дверне полотно, через що шпон почорнів та мав непривабливий вигляд. У дверях залишилися отвори від старих замків, було втрачено автентичне засклення, ручки та притворну планку. Захисні ґратки на віконцях дверей були замінені, тому ми гадали що їх втрачено, – розповідає відповідальний за виконання реставраційних робіт Олександр Савчук.
У мешканців залишилася стара фотографія на якій можна побачити як виглядали ці двері раніше. Фахівці відновили вигляд брами, а нові ґратки вирішили виготовити за прикладом тих, що на фотографії. Але тут втрутилася доля.

“У 1997 році в під’їзді проводили ремонтні роботи і ґратки замінили на нові. На той час ми, мешканці, навіть і гадки не мали, що це все можна відреставрувати. Коли розпочалася реставрація цих дверей, ми дуже шкодували що вони не збереглися. Але випадково рідні ґратки знайшлися у сусіда в підвалі. Фахівці їх відреставрували та встановили на місце”, – розповідає мешканка п. Анна.
Вартість реставраційних робіт становила близько 46 000 грн. З цієї суми вклад учасників програми становив 13 930 грн, а решта суми – це співфінансування від міста.

Нагадаємо, у Львові завершився набір заявок для участі у Програмі співфінансування. Цього року «Бюро спадщини» управління охорони історичного середовища отримало ще 55 заявок на реставрацію історичних брам, 41 заявку на реставрацію історичних вікон та 9 заявок на заміну металопластикових вікон на дерев’яні.