Одну з найбільших історичних брам міста відновили на вулиці Князя Романа

  • 25.01.2021
  • 1377 Переглядів

Цього разу реставратори завершили відновлення історичної брами у будинку на вулиці Князя Романа, 34. Це одні з найбільших дверей, які відновили у Львові в рамках співфінансування з мешканцями. До її відновлення влітку були залучені  учасники майстер-класу по реставрації в рамках Днів реставрації, які організовувало ЛКП «Бюро спадщини» управління охорони історичного середовища. До речі, відразу після встановлення брами її пошкодили, відтак реставраторам довелося докласти додаткових зусиль, щоб виправити нові дефекти.  

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

«Сам будинок був споруджений у 1912 році, тобто брамі 109 років. Окрім численних деформацій дверцята практично втратили весь зовнішній декоративний елемент, металеву фурнітуру, цоколя та притворні планки. Попереду нас чекав великий обсяг робіт», – розповів реставратор Ростислав Малецький.

Фахівці зробили вставки в тих місцях, які потребували заміни деревини, виготовили і встановили нові клямки, а також відновили засклення брами, яке частково було забите фанерою.

«Зараз можна побачити, який красивий декор мала ця дубова брама за задумом автора. Але чомусь для її оздоблення він використав не надто вдалий матеріал, який не дійшов до наших днів. Проблемою стало і те, що не збереглося ні креслення фасаду, ні фотографій, ні тих, хто б пам’ятав як вона виглядала первинно. Ми відтворювали кожну деталь, шукаючи відповідні елементи в декорі внутрішніх дверей, під’їзду, фасаду кам’яниці. Наприклад, вигляд кованих решіток ми відтворили по прикладу тих, що збереглися на балконах будинку», – додав реставратор.

«Дні реставрації у Львові тривали в липні минулого року Бернардинському подвір’ї, де впродовж двох тижнів учасники мали можливість відвідати практичні майстер-класи із відновлення історичних дверей та вікон. Власне, тоді фахівці працювали саме над цією брамою і тепер готові показати результат», – розповів директор ЛКП «Бюро спадщини» Павло Богайчик.

Загальна вартість реставраційних робіт становила понад 81 000 грн. З них місто оплатило майже 57 000 грн, а іншу частину – мешканці.

Житловий будинок на вулиці Князя Романа, 34 був споруджений у 1912 році за проєктом Станіслава Улейського і Юзефа Пйонтковського. Тут мешкав інженер, винахідник, творець першого у Польщі літака Едмунд Лібанський та архітектор Ян Норовита. Пізніше, на стриху розташовувалась майстерня художника Володимира Блоцького, а згодом — Марії Б’янкі-Моссочи.