
У Львові розпочалися Дні реставрації, які триватимуть з 6 по 17 липня. Метою заходу є популяризація реставрації елементів історичних будівель (дверей, вікон), що сприятиме збереженню спадщини міста. У Бернардинському дворику облаштували спеціальну альтанку, у якій в режимі реального часу можна спостерігати за процесом реставрації історичної дубової брами та вікна, а також отримати професійну консультацію фахівців щодо догляду цінної історичної столярки. Окрім того, відбудеться серія екскурсій відновленими пам’ятками Львова. Організовує заходи ЛКП «Бюро спадщини».
Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna
«Останні декілька років у Львові почали розвиватися програми реставрації історичних обєктів, але часто у мешканців виникає питання як це все відбувається, яка внутрішня сторона цього процесу. На цьому заході, через призму історичної брами та вікна ми розповімо про їхню цінність. А також покажемо якою насправді є робота реставраторів, що дозволить мешканцям більше цінувати і оберігати відреставровані об’єкти нашого міста», – розповів заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
Упродовж 10 днів у Бернардинському дворику фахівці проводитимуть реставрацію дубової брами, з будинку на вулиці Князя Романа, 34, а також розпочнуть реставрацію вікна.

«Координуючи програму, ми часто отримуємо запити від мешканців про те, як правильно доглядати за вікнами і за брамами. І звісно є майстри-столярі, які бажають покращити свої професійні навики і працювати над реставрацією. Для цього ми і організовуємо ці двотижневі майстер-класи, щоб показати основні моменти реставрації для усіх охочих», додає Павло Богайчик, директор ЛКП «Бюро спадщини».
Метою проведення Днів реставрації також є зацікавити потенційних майстрів брати участь у міській програмі з відновлення історичних вікон та дверей.

«У 2012-му ми вперше провели публічний показ з реставрації на пл. Ринок за підтримки за підтримки німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ. Тоді ж під керівництвом німецького спеціаліста Крістофа Юнганса проводилась реставрація брами біля кав’ярні «Світ кави» на Катедральній. Це була наша перша брама. Це дозволило підготувати кваліфікованих майстрів, які зараз на «розхват», вони надалі з нами співпрацюють, а також змогли відкрити власну справу. Ми хотіли, щоб більше майстрів зацікавились цією програмою, або ж ті мешканці, які самі згодні реставрувати», – додає Лілія Онищенко, начальниця управління охорони історичного середовища.

Майстри показуватимуть як відбувається реставрація брами з будинку на вулиці Князя Романа, 34.
«Цій дубовій брамі близько 110 років. У неї досить не стандартне конструктивне рішення, вона складається з трьох частин. Центральна слугує входом для мешканців, а дві бічні відкриваються по потребі заїзду. Таких брам у Львові залишилось дуже мало. Плануємо великий комплекс робіт, адже повністю втрачений зовнішній декор, притульні планки, металева фурнітура, скло, ґратки. Ми вже маємо готовий проект і плануємо повернути їй автентичний вигляд», – поділився реставратор Ростислав Малецький.
Нагадаємо, цьогоріч місто планує відреставрувати щонайменше 40 дверей в будинках, які розташовані в історичній частині міста. Усі роботи проводять відомі місцеві реставратори по дереву та металу. При реставрації брам 70% вартості робіт оплачуються із міського бюджету, 30% – сплачують мешканці.